• Szkoła Podstawowa Specjalna nr 244

Dyrektor szkoły - mgr Monika Haber

Wicedyrektor szkoły - mgr Edyta Wiercioch - Kamyk

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 244 znajduje się na terenie Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki Towarzystwa Przyjaciół Dzieci "Helenów".

Szkoła przeznaczona jest dla uczniów z:

• niepełnosprawnością ruchową,
        • normą intelektualną
        • niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu,
        • mózgowym porażeniem dziecięcym,
        • dystrofią mięśniową,
        • chorobami genetycznymi,
        • zaburzeniami w komunikacji werbalnej,
        • przepukliną oponowo-rdzeniową,
        • problemami z komunikacją werbalną (AAC),
        • innymi niepełnosprawnościami.

Nauka w małych klasach (5osób). Nauczyciele to specjalisci z zakresu pedagogiki specjalnej. W każdej klasie dzieci wspiera pomoc nauczyciela. Oprócz zwykłych lekcji uczniowie uczestnicząw zajęciach rewalidacyjnych. W szkole uczniowie mają opiekę psychologa i pedagoga.

Szkoła położona jest na zalesionym terenie, dzieci mogą spędzać czas na świeżym powietrzu. Budynek jest dostosowaany dla osób poruszających się na wózkach. Szkoła oferuje specjalistyczne zajęcia sportowe dla osób
        z niepełnosprawnością ruchową, dużo zajęć integracyjnych i uczących samodzielności.

Szkoła współpracuje z niepublicznym Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki Towarzystwa Przyjaciół Dzieci "Helenów". Centrum zapewnia wyżywienie, opiekę świetlicową i całodobową. Niepubliczny Rehabilitacyjny Zakład Opieki Zdrowotnej (NRZOZ) przy Centrum zapewnia zajęcia rehabilitacyjne, opiekę psychologa, logopedy i różne formy terapii na podstawie zaleceń zawartych w orzeczeniu i skierowania od lekarza.

• Nadanie imienia Szkole Podstawowej Specjalnej nr 244